fbpx
prefabrik malzeme detayı

Prefabrik Ev Yapımında Kullanılan Malzemeler

Prefabrik Ev Yapımında Kullanılan Malzemeler Nelerdir

Prefabrik ev Malzemeleri Nelerdir

Söz konusu malzemeleri iç kısma kullanılan malzemeler, dış kısma kullanılan malzemeler ve çatı malzemeleri olarak 3 ana grupta ele alabiliriz.

1 : Dış Yapı Malzemeleri :

Öncelikle temele sabitlenmiş dış iskelet şekillendirilir. Daha sonra dış cephe duvar malzemesi olarak 12-14 cm kalınlıklarında değişen profil levhalar ile duvarlar çevirilir. Daha sonra sırası ile Söz konusu profiller osb ile kaplamaktadır. Daha sonra prefabrik yapının ısı dengesini kormak adına ısı plakaları profillere tutturulur. Boya için ince bir kat sıva uygulandıktan sonra boyanarak işlem tamamlandırılır. İsteğe bağlı olarak dış cephe kısmına tuğla deseni yada akşap kaplama gibi malzemeler ile dekoratif uygulamalar da yapılabilmektedir.2 : İç Yapı Malzemeler: Prefabrik Ev Yapımında Kullanılan Yapı Malzemeleri Çeşitleri konumuza ilk önce iç yalıtım ile başlayacağız. İç paneller ile dış panel arasındaki boşluğa taşyünü elyaf gibi ısı yalıtım malzemeleri uygulanır. İsteğe bağlı olarak nem ve buhar önleyici plakalar da kullanılabilir. Daha sonra iç duvar panelleri yerleştirilerek iç kısım boya yada duvar kağıdı için hazır hale gitirilir. İsteğe bağlı olarak yanmaz veya yangın önleyici kaplamalar ile yapı güçlendirilebilir.

3 : Çatı Malzemesi :

Dış duvar için uygulanan işlemler tavan için de aynı şekilde uygulanır. Tek fark aralarına ısı yalıtımın daha yoğun olarak yapılmasıdır. Daha sonra üstüne birkaç kat su yalıtımı yapıldıktan sonra çatı alt yapı işlemleri bitmiş olmaktadır. Sonrasında çatı için kullanılacak malzemeler ile çatının son şekli verilir.

4 : Diğer Malzemeler :

Bu malzemeler her ev için aynı olan prefabriğe özel olmayan malzemelerdir. PVC penceler, Çelik kapılar, dolap ve döşemeler, mermer ve ıslak zeminler gibi malzemeler ile dış bahçe ve dekorasyon malzemeleri ile evin yapımı tamamlanır. Yerler için parkeler ve ısıtma sistemleri ile gerekli yasal işlemler ve aboneliklerin tamamlanması ile ev kullanıma hazır hale gelir.

Yukarıda evin zemin ve temeli hazırlandıktan sonra yapılması gereken işlemler ve prefabrik ev yapımında kullanılan malzemeler listelenmiştir.

Kullanmak istediğiniz ek malzemeler yada aklınıza takılanlar var ise sitemizden ilgili konuları arayıp bilgi alabilirsiniz.Yapı Malzemesi Satan Firmaların Fiyat Listelerini İnceleyin.

Eğer henüz malzemelerin alımı yada tedariki konusunda bir işleme başlamadı iseniz yapmanız gereken firmaların İnternet sitelerinden fiyat listelerini alarak en uygun ve en kaliteli malzemeleri seçmenizdir. Biraz araştırma yaparak %20-25 e kadar kar edebileceğinizi unutmayın.prefabrik malzeme detayı

Yorum / 2
 • Merhaba. 69 m2 prefabrik ev yaptırtmak istiyorum. Ama görüştüğüm tüm firmalar çok farklı fiyatlar vermekte. PREFABRİK EV yapılırken iç ve dış cephe de kullanılması gereken malzemeler detaylı olarak verebilirmisiniz. Teşekkür ederim.

   • (Edit) Cevapla

   Merhabalar Hakan bey,

   Öncelikle firmamızla iletişim kurduğunuz için teşekkür ederiz. Prefabrik yapılar ile ilgili müşterilerimiz ve genel alıcılar fiyat farklılıkları hakkında çoğu zaman sorun yaşamakta ve bu sorun genellikle firmaların ya da prefabrik ev pazarlamacılarının ürünü tanıtamamasından kaynaklanmaktadır. Prebrik yapılarda fiyatı etkileyen faktörler kısaca;
   1- Bölme sayısı ( prefabrik binaların iç bölmeleri ne kadar fazla ise fiyat o kadar fazla olacaktır. Ayrıca çoğu prefabrik firması dış duvar kalınlığını 10cm kullanırken iç duvarlarda 6-8-10cm olarak seçenek sunmakta ve fiyat olarak farklılık sağlamaktadır.) detaylı bilgi için https://www.elifprefabrik.com/prefabrik-duvar-sistemleri/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.
   2- Dış ve iç cephe kaplama ( prefabrik evlerde genellikle tasarım ve fazladan ses, ısı yalıtımı sağlaması açısından kullanılan dış cephelerde yalıpan, fugalin, monolin gibi betopan ürünlerinin kullanılması ve ic cephede duvarlarda panel birleşimlerini gizlemek ayrıca betonarme bir yapı görünümü vermek amacıyla alçıpan kullanılmaktadır. Bu tip malzemeler prefabrik binalara adeta betonarme bir yapı görünümü ve estetik kazandırmaktadır fakat fiyat olarak m² bazında artış sağlar.)
   3- Çatı döşemeleri ( prefabrik yapılarda birçok çatı malzemesi kullanılmakta fakat standart olarak trapez sac denilen plakalar verilmektedir. Trapez saclar yağığlı havalarda ya da kuş benzeri hayvanların gezinmesi sonucunda bina içerisine ses gitmesi sebebiyle pek tercih edilmemektedir, tercih edilirse bile sac plakanın altına OSB döşenmesi tavsiye edilmektedir. Trapez sac haricinde şıngıl, metal kiremit ve sandviç panel uygulanabilmektedir bunlar da haliyle fiyat artışına etki etmekte.) detaylı bilgi için https://www.elifprefabrik.com/prefabrik-yapilarda-cati-nasil-yapilir/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.
   4- Pencereler ( standart prefabrik evlerde kullanılan pencereler 120*100 olarak verilmektedir isteğe bağlı olarak pencere ölçüleri değişebilmekte ve fransız balkon gibi bir çok alternatif uyarlanabilmektedir ve bunlar da ek olarak fiyat artışı sağlamaktadır.)

   Prefabrik evlerde fiyat artışını sağlayan etkenler başlıca bunlardır. İdeal bir prefabrik ev nasıl olmalıdır derseniz Elif Prefabrik firması olarak iç ve dış duvar kalınlıklarında 10cm duvar kalınlığını önermekteyiz ayrıca standart yapılarımızda da 10cm altında üretim yapmıyoruz ve müşterilerimizin ya da prefabrik ev satın almak isteyen alıcıların bu konuda bilgilenmesi için makaleler hazırlıyoruz ve sizlerin fiyat oyunlarıyla mağdur olmanızı istemiyoruz. Prefabrik evlerde iç, dış duvar kalınlıkları ısı ve ses yalıtımını etkilemektedir duvar kalınlığı azaldıkça ses ve ısı yalıtımı da azalmaktadır. Prefabrik ev için çatı ise bizim önerimiz ses yapmaması ve hoş bir görüntü sağladığı için şıngıl’dır fakat diğer materyallerde de uygun malzemelerle sesi azaltılıp hoş bir görüntü sağlanabilmektedir. Bu konularla ilgili daha detaylı bilgi almak için 444 9 528 numaralı hattımızı arayabilir ya da makale sayfamızdan diğer makalalelerimizi inceleyebilirsiniz.

   Saygılarımızla
   Elif Prefabrik

Yorum Yap

Hey, so you decided to leave a comment! That's great. Just fill in the required fields and hit submit. Note that your comment will need to be reviewed before its published.

Hemen Ara