fbpx
tavan kaplaması

Prefabrik Yapılarda Tavan Kaplaması Nedir

PREFABRİK YAPILARDA TAVAN KAPLAMASI

Prefabrik yapılarda tavan kaplaması genellikle 2 farklı tipte yapılmaktadır. Bunaları inceleyecek olursak kullanılan malzeme her ikisinde de alçıpan fakat montaj biçimleri farklıdır, parçalı tavan ve ters tavan diye iki kategoriye ayrılmaktadır.

 

PARÇALI TAVAN :

Parçalı tavan sistemi genel olarak şantiye yapılarında ve ofislerde tercih edilmektedir. Bu sistemlerde alçıpan, alçıpan omegası ve alçıpan “T” si diye adlandırılan malzemelerden oluşmaktadır.

SİSTEM UYGULAMASI :

Parçalı tavanlarda alçıpanlar 62,5 x 120 olarak kesilip hazırlanır, ardından kesilen alçıpanlara göre bina içerisine makasların altına idalanacak şekilde alçıpan omegası döşenir ve önceden hazırlanmış olan alçıpanlar tavana vidalanan alçığan omegalarının arasına dizilir ve dizilirken 1 alçıpan konulduktan sonra diğer alçıpanın birleşimini kamufle etmek ve zamanla alçıpanın esneyip sarkmasını engellemek adına alçıpan ” T ” si kullanılır ve sonrasında tekrar alçıpan döşenir.

Bu sistemde bilinmesi ve unutulmaması gereken parçalı tavan sistemi alçıpanla yapılan asma tavana benzememektedir ve onunla karıştırılmamalıdır. Parçalı tavan sistemi estetik açıdan bakıldığında herkes tarafından beğenilmemektedir.

tavan kaplamaları

TERS TAVAN :

Prefabrik yapılarda ters tavan sistemleri yapı bakımından parçalı tavanla farklı olsa da malzeme bakımından aynıdır. Bu sistemlerde yine alçıpan omegaları tavana monte edilir ama adından da anlaşılacağı üzere ters bir biçimde monte edilmektedir, bunun sebebi konulacak olan alçıpanın bütün plaka halinde (120×240) yerine vidalanmasıdır.

SİSTEM UYGULAMASI :

Bu sistemde alçıpan omegası ters bir şekilde makasın altına monte edilir ve monte ediltikten sonra alçıpan plakaları bütün halde (120×240) olarak tavandaki alçıpan omegasına alçıpan vidası ve maktabı ile vidalanır, bütün tavan komple kaplandıktan sonra birleşim yerlerine file konularak bütün tavana alçı çekilmektedir ve işlem sonlandıktan sonra betonarme yapılar gibi tavan düz ve eksiz olarak gözükmekte ayrıca estetik açısından da diğer sisteme göre daha güzel olmasından dolayı prefabrik konutlarda genellikle bu sistemler seçilmektedir.

NOT: Bu sistemlerden hangisi yapılırsa yapılsın ısı yalıtım sistemi değişmemektedir yani sadece tavan döşemesi farklılık göstermektedir.

Prefabrik sistemlerde tavan kaplaması konusuna kısa bir şekilde değinmiş bulunmaktayız, diğer yazılarımız için makale adlı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Soru ve destek talepleriniz için iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Hey, so you decided to leave a comment! That's great. Just fill in the required fields and hit submit. Note that your comment will need to be reviewed before its published.

Hemen Ara