Hafif Çelik Ev Nedir?

Geçmişten günümüze dayanan hafif çelik evler ilk olarak evlerin çatılarında kullanılmaya başlanmıştır. Zaman içerisinde gelişerek taşıyıcı duvar ve döşeme panellerinde kullanılmaya devam etmiştir. Bu panellerin üretimi, sıcak daldırma işleminden sonra galvanizli üretilen soğuk şekillendirme işlemi sonucunda imal edilmektedir. Fabrikalarda CNC tezgahlarındaki makinelerde gerekli malzemelerin üretimi sonucunda evin kurulacağı alana getirilmesi ile montajlama işlemleri yapılmaktadır. 

Hafif çelik evler, genellikle konteyner yapılarda tercih edilen dayanıklı ve uzun ömürlü yapılar haline gelmiştir. Hafif çelik evlerin profil yapıları U, C, Z gibi farklı profillerde olabilmektedir. Bu profillere ait kalınlıkları değişkenlik gösterebilirken, genellikle 0.5 mm ile 2.5 mm kalınlığında üretilmektedir.

Hafif Çelik Evlerin Özellikleri Nedir?

1- Ekonomiktir: Bu tarz evlerde daha az malzeme ile üretim yapılarak, soğuk şekillendirme işlemi sayesinde ekonomik fiyatlar ortaya çıkar.

2- Boyutsal Stabilite Sağlar: Hafif çelik evler cansız özelliklerde oldukları için çürüme durumu ile karşı karşıya kalınmaz. Ayrıca çatlamayan ve genleşmeyen özelliğine sahiptirler. Genleşmeyen yapıya sahip evler boyutsal olarak stabilite sağlamaktadır.

3- Hafif ve Dayanıklılık Sağlar: Hafif çelik malzemeleri soğuk şekil verme yöntemi ile imal edilmektedir. Aynı zamanda yük taşıma kapasitesi yüksek ve depreme dayanıklı yapılardır. Sadece aynı boyutlarda yapılan beton evlere nazaran daha hafiftirler. Bu da evin yükünü azaltmasına ve depreme olan dayanıklılığının artmasına yol açmaktadır.

4- Kolay Kurulum İmkânı: Hafif çelik evlerin inşaatı kolaylıkla yapılmaktadır. Ayrıca bu yapılar hızlı sökülüp tekrardan kurulabilen yapılardır.

5- Çevre Dostudur: Çelik olan birçok ürün geri dönüştürülebilir. Hafif çelik evler az malzemelerden üretilmektedir. Bu da çevre dostu olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda hafif çelik evlerde herhangi bir haşarelenme gibi bir durumla karşı karşıya kalınmadığı gibi kimyasal işlemlerden geçmemektedir. Bu sayede doğaya zarar verebilecek herhangi bir madde salınmasına neden olmamaktadır.

6- Teknik Hataya Rastlanmaz: Hafif çelik ev imalatı insan gücünden çok makine gücü ile üretimi yapılmaktadır. İnsanlar tarafından yapılan iş gücü daha az olduğundan karşılaşılabilecek herhangi bir hata yok denecek kadar azdır. 

Hafif Çelik Evlerin Kullanıldığı Alanlar Nelerdir?

Hafif çelik ev iskeleti

- Asma Kat Yapımında: Genellikle betonarme yapımında ve ahşap yapılarda asma kat olarak evin bölünmesini sağlayan çekme kat oluşumunu sağlamaktadır. Hafif olarak bilinen ve asma kat yapımında sıklıkla tercih edilmektedir.

- Çatı Yapımında Tercih Edilir: Hafif çeliklerin, ekonomik, hafif, hızlıca uygulanabilmesi ve dayanıklı oluşuyla ön plana çıkmaktadır.

- Endüstriyel Yapılarda Kullanılır: Hafif çelik yapılar endüstriyelde kullanılması için ilk olarak teknik açıdan montaj, işleme ve depolama gibi olanaklara uygun olması gerekir. Deprem gibi doğal afet olayına karşı o bölgelerde bulunan endüstriyel işletmeler dayanıklı ve hafif yapılar tercih etmektedir.

- Bölme Duvarda Kullanılabilir: Genellikle şirketlerdeki odaların bölünmesi ile fazla oda alanı oluşturmak için kullanılmaktadır.

- Konut Yapımında Kullanılır: Günümüzde prefabrik evler ve hafif çelik evler konut alanında ön plana çıkmaktadır. Özellikle hafif çelik evlerin müşteriye, inşaat şirketine sağlamış olduğu avantajlar sayesinde tercih edilmektedir.

- Eğitim ve Sağlık Bina Yapımında Kullanılır: Pratik kurulabilen ve dayanıklı yapılarda tercih edilmektedir.

Hafif Çelik Evlerin Avantajları Nelerdir?

- Hafif çelik yapılar uzun ömürlü, dayanıklı ve güvenilirdir.
- Yüksek ses, ısı ve su yalıtımı sağlar.
- Hafif çelik evlerin üretimi fabrikalarda başlayarak hatasız ve hızlı üretim süreci sağlamaktadır.
- Hafif çelik yapıların esnek ve hafifliği sayesinde deprem bölgelerinde hasarı minimuma düşürmektedir.
- Hafif çelik evler, tasarım ve estetik görünüm imkânı sağlar.
- Kurulum esnasında montaj kolaylığı sağlamaktadır.
- Galvaniz çelikten imal edilen ürünler korozyona ve paslanmaya karşı dayanıklıdır.
- Yapı sistemlerindeki standardizasyon kalite ve malzeme fiyatlarında düzenlilik sağlar.
- Hafif çelik ile 6 kata kadar yapı yapılabilir.

Kısacası hafif çelik evler, taşıyıcı olan duvar ve döşeme panellerinden oluşmaktadır. Bu paneller galvaniz hafif çelik ile soğuk şekillendirme yöntemi uygulaması sonucunda imal edilmektedir. Uzun ömürlü olan hafif çelik yapılar konut, okul, hastane, depo, yurt, otel vb. alanlarda tercih edilmektedir.