Prefabrik Ev Yapımında Kullanılan Malzemeler | Elif Prefabrik

Prefabrik Ev Malzemeleri Nelerdir?

Söz konusu malzemeleri iç kısma kullanılan malzemeler, dış kısma kullanılan malzemeler ve çatı malzemeleri olarak 3 ana grupta ele alabiliriz.

Dış Yapı Malzemeleri

Öncelikle temele sabitlenmiş dış iskelet şekillendirilir. Daha sonra dış cephe duvar malzemesi olarak 12-14 cm kalınlıklarında değişen profil levhalar ile duvarlar çevirilir. Daha sonra sırası ile Söz konusu profiller osb ile kaplamaktadır. Daha sonra prefabrik yapının ısı dengesini kormak adına ısı plakaları profillere tutturulur. Boya için ince bir kat sıva uygulandıktan sonra boyanarak işlem tamamlandırılır. İsteğe bağlı olarak dış cephe kısmına tuğla deseni yada akşap kaplama gibi malzemeler ile dekoratif uygulamalar da yapılabilmektedir.

İç Yapı Malzemeler

Prefabrik Ev Yapımında Kullanılan Yapı Malzemeleri Çeşitleri konumuza ilk önce iç yalıtım ile başlayacağız. İç paneller ile dış panel arasındaki boşluğa taşyünü elyaf gibi ısı yalıtım malzemeleri uygulanır. İsteğe bağlı olarak nem ve buhar önleyici plakalar da kullanılabilir. Daha sonra iç duvar panelleri yerleştirilerek iç kısım boya yada duvar kağıdı için hazır hale gitirilir. İsteğe bağlı olarak yanmaz veya yangın önleyici kaplamalar ile yapı güçlendirilebilir.

Çatı Malzemesi

Dış duvar için uygulanan işlemler tavan için de aynı şekilde uygulanır. Tek fark aralarına ısı yalıtımın daha yoğun olarak yapılmasıdır. Daha sonra üstüne birkaç kat su yalıtımı yapıldıktan sonra çatı alt yapı işlemleri bitmiş olmaktadır. Sonrasında çatı için kullanılacak malzemeler ile çatının son şekli verilir.

Diğer Malzemeler

Bu malzemeler her ev için aynı olan prefabriğe özel olmayan malzemelerdir. PVC penceler, Çelik kapılar, dolap ve döşemeler, mermer ve ıslak zeminler gibi malzemeler ile dış bahçe ve dekorasyon malzemeleri ile evin yapımı tamamlanır. Yerler için parkeler ve ısıtma sistemleri ile gerekli yasal işlemler ve aboneliklerin tamamlanması ile ev kullanıma hazır hale gelir.

Yukarıda evin zemin ve temeli hazırlandıktan sonra yapılması gereken işlemler ve prefabrik ev yapımında kullanılan malzemeler listelenmiştir.

Kullanmak istediğiniz ek malzemeler yada aklınıza takılanlar var ise sitemizden ilgili konuları arayıp bilgi alabilirsiniz.Yapı Malzemesi Satan Firmaların Fiyat Listelerini İnceleyin. Eğer henüz malzemelerin alımı yada tedariki konusunda bir işleme başlamadı iseniz yapmanız gereken firmaların İnternet sitelerinden fiyat listelerini alarak en uygun ve en kaliteli malzemeleri seçmenizdir. Biraz araştırma yaparak %20-25 e kadar kar edebileceğinizi unutmayın.