Neden Prefabrik Ev Sahibi Olmalısınız | Elif Prefabrik

Günümüzde farklı kullanım alanları ile ön plana çıkan prefabrik yapılar her sektörde yer almaktadır. Tüm ihtiyaçları içinde barındıran bu yapılar, dayanıklılığından konforuna kadar tüm aşamalarda büyük bir avantaj sağlamaktadır. Daha detaylı bilgi için “Prefabrik Yapı Nedir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Prefabrik evler, müşterinin yaşam tarzına uygun olarak, villa, şantiye, tek katlı veya çift katlı binalar, konteyner, sosyal tesis, ofis, yatakhane ve fabrika şeklinde üretilebilir. Tüm bu prefabrik yapıları tercih etmeniz için gerekli nedenleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Prefabrik Ev Sahibi Olmak İçin En Önemli Nedenler

  1. Ekonomik ve Kullanışlı Olması: Prefabrik evlerin, avantajlarından biri ekonomik ve kullanışlı olmasıdır. Müşterinin istediği, malzemede, boyutta, tasarımda bir ev yaptırma ayrıcalığı bulunur. Aynı zamanda diğer yapılara nazaran daha ekonomik imkanlar ile kısa sürede ev sahibi olunur. 
  2. Dayanıklı ve Uzun Ömürlü Olması: Prefabrik evler, üretiminde kullanılan malzemeler sayesinde güvenilir elektrik ve su tesisatı ile uzun ömürlü yapılar haline geliyor. Tüm bu özellikler ile olumlu ya da olumsuz hava şartlarına karşı dayanıklılık gösteriyor. Kaliteli ve dayanıklı malzemelerden üretilen yapılar, bakım ihtiyaçlarının sağlanması ile güvenli yaşam alanını oluşturuyor.
  3. Kısa Sürede Teslim Edilmesi: Prefabrik evlerin üretimi fabrika ortamında yapıldığı için diğer yapılara oranla daha hızlı tamamlanır. Sadece konumlandırılacak alana götürülerek evin montaj işleminin yapılması gerekir. Ayrıca taşınma gibi bir durumu söz konusu olduğunda prefabrik eviniz uygun bir alana taşınabilir.
  4. Sürdürülebilir İmalat Yöntemlerine Sahip Olması: Prefabrik evler, pratik ve kolay montaj yapılabilen yapılardır. Bu yapılar tercihe göre yerinden sökülerek istenilen her alana taşınabilir. Prefabrik evler, kuruldukları alanlara uyumlu sürdürülebilir malzeme ve tekniklerle üretilmektedir. Bu sayede huzurlu ve güvenli bir yaşam sürdürmede yardımcı olur.
  5. Çevre ve İnsan Sağlığına Önem Verir: Prefabrik evler, %90 oranında geri dönüşümlü çevre dostu örneklerden oluşmaktadır. Çevreye daha az zarar veren bu evler insan sağlığına da önem vermektedir.
  6. Modern ve Estetik Tasarım Sunar: Prefabrik evler, müşterilerin taleplerine ve kurulacak alandaki boyutlar göz önünde bulundurularak istenilen ölçülerde tasarlanabilir. Ayrıca rüstik, minimalist, modern veya klasik tarzda prefabrik ev çeşitleri bulunmaktadır. Prefabrik ev sahibi olmak için dilediğiniz çeşitteki yapıyı seçmeniz yeterlidir.
  7.  Montaj – Demontaj İmkanı Sunar: Fabrikalarda üretilen yapılar, kurulacak ortama taşınarak birleştirme işlemi yapılır. Bu sayede montajlanabilen bölümler istenildiğinde ayrılarak tekrar birleştirme yapılabilir.
  8. Isı ve Enerji Tasarruflu Sağlar: Prefabrik evlerin üretiminde iklim koşulları dikkate alınarak üretim yapılmaktadır. Bu nedenle eve uygun statik ve ısı yalıtım hesaplarının yapılması önemlidir. Özellikle ahşap malzemelerden üretilen konutlar, enerji verimliliği açısından maksimum performans sağlar. Isı yalıtımı bulunan yapılarda yaz aylarında serinlik, kış aylarında ise sıcak bir ortam olmaktadır.
  9. Deprem ve Doğal Afetlere Karşı Dayanıklı: Prefabrik ev sahibi olmak için en önemli özellik, deprem ve doğal afetlere karşı dayanıklı yapılar olmasıdır. Prefabrik evler, esnek ve hafif yapılar oluşu ile doğal olaylara karşı dayanıklılık göstermektedir. 

Kısacası prefabrik evler, her alana ve sektöre uygun, müşteri ihtiyaçlarına göre üretilen yapılardır. Prefabrik evleri diğer yapılardan ayıran en önemli özellikler ısı ve ısı yalıtımı, çevre koşullarına uyumu, yangın ve depreme dayanıklılığıdır. Bu özellikler doğrultusunda doğru ve dayanıklı projeler üretilerek teslim edilmektedir.