Konteyner Nedir | Elif Prefabrik

Konteyner Kelimesi bir çok alana hitap etmektedir. Örneğin; lojistik alanında konteyner kelimesi çeşitli eşyaları taşımak için uluslararası standartlara göre üretilmiş sandık veya kutu olarak adlandırılırken, prefabrik alanında ise konut, ofis, kulübe, büfe, yatakhane, yemekhane, depo, vs. gibi ürünleri ifade etmektedir.

Konteynerlerin Kullanım Alanları

Konteynerler genellikle şantiyelerde ve bağ, bahçe gibi yerlerde daha çok talep görse de konteynerler her amaca uygun şekilde üretilip hazırlanma olanağına sahiptir.

Üretim Şekilleri

Konteynerler genel olarak saclı, sandviç panelli olarak üretilmektedir ama isteğe bağlı özel üretim konteyner de yapılabilmektedir.

Sandviç Panel Konteynerler

Sandviç panel konteynerler cam yünlü veya poliüretanlı olarak sınıflandırılmaktadır ve adın da anlaşılabileceği gibi duvarları ve çatısı sandviç panelden oluşmaktadır. Sandviç panel konteynerler yapı itibariyle biraz daha pahalı olmasının yanı sıra daha iyi ısı yalıtımı ve ses yalıtımı sağlamaktadır. Bu tip konteynerler de elektrik ve su tesisatları duvarın içinden yapılamadığı için açıkta kalmaktadır.

Sac Konteynerler

Sac konteynerler yapısı itibariyle biraz daha teferruatlı bir sistemdir, böyle olması her şekilde üretilebilme ve seçenek kartelası sunma imkanı sağlamaktadır. Sac Konteynerler de fırın boyalı paslanmaz sacların trapez kalıbıyla şekillendirilip konteynerin dış duvarları dönülür, dış duvar ile iç duvar arasına yalıtım malzemesi koyulur(strafor veya camyünü) daha sonrasında iç duvar döşenir. İç duvarlar standart olarak lambiri denilen plastik esaslı malzemeden yapılmaktadır ama isteğe bağlı bu materyal değiştirilip iç duvarlara betopan, alçıpan, osb vs. gibi plakalarla döşenebilir. Bu konteynerler daha puzzule bir sistem olduğu için elektrik ve su tesisatları sıva altı yani duvar içerisinden yapılır ve dışarıdan görünmeyecek şekilde gizlenmiş olur.

Özel Üretim Konteynerler

Bu tip konteynerler tamamen müşterinin istediği şekilde ve kalitede konteyner üretilmektedir. Özel üretim konteynerler yapısal olarak her türlü materyali kullanabilme imkanı sunabilmektedir örneğin; isterseniz tamamiyle ahşap bir konteyner yaptırabilir, isterseniz dış kaplaması ahşap desenli iç duvarları düz materyal ile döşetebilir, isterseniz de siding, alikobant vs. gibi malzemelerle dış kaplaması yaptırabilirsiniz.