Prefabrik Ev Seçimlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?| Elif Prefabrik

Son yıllarda kullanımı yaygınlaşan prefabrik evler, kullanışlı yapısı, ekonomik koşullarının uygun olması, görselliği ile ön plana çıkmaktadır. Zaman içinde gelişen prefabrik yapılar şu anda ki dayanıklılığı, estetik oluşuyla dört mevsimde kullanım imkânı sunan yapılar haline gelmiştir.  

Müşterinin ihtiyaç ve ekonomisine uygun olarak üretilen prefabrik yapılar geniş model seçeneğine sahiptir. Bu Modeller arasından uygun olan prefabrik yapıyı tercih edebilmek için doğru seçimler yapmak oldukça önemlidir. 

Prefabrik Ev Seçimlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

  1. Üretimde Kullanılacak Malzemeler: Prefabrik ev yapımında gelişen teknoloji ile birlikte müşterinin hem kullanım ihtiyacına hem de bütçesine uygun prefabrik evler sunulabilmektedir. Bu nedenle prefabrik evlerin yapımında kullanılacak malzemelerinin kalitesine dikkat edilmelidir.  
  2. Kullanım İhtiyaçlarına Yanıt Vermeli: Prefabrik ev müşterisinin öncelikle bütçe ve ihtiyaçlarını belirlemesi gerekmektedir. Örneğin prefabrik evlerin mimari ölçülerini göz önünde bulundurmalıdır. Çünkü büyüklüğü artan prefabrik evlerin fiyatlarında da değişiklikler olmaktadır.
  3. Yalıtımın Dayanıklı Olması: Prefabrik evlerin en önemli özelliği yalıtımın kaliteli ve dayanıklı olmasıdır. Ayrıca prefabrik evlerin çatı alanına da önem verilmelidir. Aksi taktirde değişen hava koşulları sebebiyle çatı sorunları ile karşılaşılabilir.  
  4. Duvar Kalınlığına Dikkat Edilmeli: Prefabrik evlerin yapımında duvar kalınlığı en az 10 cm ebatlarında olması gerekmektedir. Bu sebeple prefabrik yapıların ısı ve ses izolasyonu konusunda oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz.
  5. Yasal İzinlerin Alınması: Prefabrik ev, almadan önce yapılması ve alınması gereken yasal izinler bulunmaktadır. Satıl alınacak olan prefabrik evin tek katlı veya iki katlı olması gibi durumlar içinde bu izinler gereklidir. Öncesinde alınan yasal izinler doğrultusunda prefabrik ev yapım sürecini sorunsuz ilerletebilirsiniz.
  6. Tecrübeli Firma ile Çalışmak: Prefabrik ev yapımlarında, tercih edilen firma oldukça önemlidir. Yapılan işin takibi, belirlenen sürede teslim edilmesi vb. durumlarda aksilik yaşanmaması için tecrübeli bir firma ile çalışılmalıdır. 

Yukarıda sıraladığımız maddeler göz önünde bulundurarak prefabrik ev yapımında, deprem yönetmeliğine uygun olarak yapıldığına dikkat edilmelidir. Prefabrik evlerin, müşterinin istediği şekilde imal edilmesi, ısı yalıtımının çok iyi olması, kısa sürede imal edilmesi, kurulum kolaylığı, üretim süresi, uygun maliyeti ile tercih edilme sebebi arasında sayılmaktadır. Yazımız ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.