Prefabrik Evlerin Bakımı Nasıl Yapılır? | Elif Prefabrik

Her evin kendine özel bakıma ihtiyacı olduğu gibi prefabrik evlerinde bakıma ihtiyaçları vardır. Prefabrik evlerdeki evin ısı, elektrik ve su sistemlerinin bakımının yapılması gerekmektedir. Ayrıca evlerin yapımında kullanılan farklı malzemelerden dolayı duvarlarda küçük çatlaklar oluşabilmektedir. Bu sebeple oluşan çatlar mastik yardımıyla kapatılarak renk ayrımı oluşmaması için daha sonrasında boya işlemi uygulanmaktadır.

Prefabrik evler de zamanla oluşan deformasyonlar için bakım yapılması gerekmektedir. Ancak bakımının ne zaman olacağı hangi sıklıkla yapılacağı sizlere kalmış bir durumdur. Ayrıca Evlerinizin yapımında kullanılan kaliteli ve dayanıklı malzemeler evlerinizin bakım maliyetini de düşürürken bakım ihtiyacını da azaltmaktadır.

Prefabrik Evlerin Hangi Bakıma İhtiyacı Vardır?

Prefabrik evlerde, en çok önemli olan duvarlarda oluşabilecek çatlaklardır. Bunun sebebi ısıya karşı genleşebilme özelliğinin olmasıdır. Diğer bakım ihtiyacı ise boya bakımının yapılmasıdır. Her evde olduğu gibi prefabrik yapılarda kullanıma göre zamanla boyalarda bozulmalar olabilmektedir. Ayrıca su, elektrik ve yalıtım tesisatlarının da kontrollerini yapmak gerekmektedir. Bunları maddeler halinde sıralayacak olursak;

  1. İç ve Dış Cephede Boyama İşlemi: Prefabrik evlerin dış cephelerinde duvarlar zaman geçtikçe, iklim koşulları, doğa olayları gibi dış etkenlerden gelen darbeler sonucunda zarar görmektedir.

    İç cephede, kullanılan sobanın tütmesi, çocukların duvarları çizmesi ve taşınan eşyaların duvara zarar vermesi gibi birçok neden iç cepheye zarar verebilmektedir. Bu nedenle ihtiyaca göre evinizi boyayarak ilk günkü canlılığı elde edebilirsiniz.
     
  2.  Çatı Kaplamalarının Gözden Geçirilmesi: Prefabrik yapılarda çatı oldukça önemlidir. Sağlıklı sorunsuz kullanım için 5- 10 yılda bir yıpranan hasarlı kısımlar var ise kontrol edip hasar giderilmelidir.
     
  3. Duvardaki Çatlakların Düzeltilmesi: Çatakların oluşumu ilerleyen zamanlarda ısıya karşı genleşme katsayılarının birbirinden farklı olması ile paneller arasında çatlaklar oluşmaktadır. Bu sebepler çatlakların kapılması gerekmektedir.

Prefabrik Evlere Bakım Yapmanın Önemi Nedir?

Prefabrik evlerin en büyük özelliği evin müşterinin istediği şekilde inşa edilmesidir. Prefabrik evlerde periyodik olarak yapılması geren bir bakım yoktur. Sadece evin birtakım ihtiyaçlarını kontrol ederek, gördüğünüz bozulmaları ertelemeden tamir etmeniz yeterli olacaktır. Aksi bir durumda zaman içerisinde oluşan bozulmalar büyüyerek başka hasarlara neden olabilir. 

Özetle Betonarme evlere ne zaman hangi şekilde bakım yapılıyor ise prefabrik evler içinde aynı işlem geçerlidir. Prefabrik evlerde bakım yapılması için illaki deformasyonların olmasına gerek yoktur. Evde istediğiniz, hoşunuza gitmeyen, dekorasyon değişiklikleri veya tasarımsal değişiklikler yapılabilir.